Érintésvédelmi, szabványossági, villámvédelmi felülvizsgálat
Magyarországon jogszabályok írják elő a villamos berendezések első, valamint időszakos felülvizsgálatát. Ezek a vizsgálatok a következők:
- Érintésvédelmi szabványossági felülvizsgálat: célja, hogy feltárjon minden olyan hibát, eltérést – a jogszabályok és szabványok szerint – amelyek növelik az áramütés bekövetkezésének valószínűségét. Az un. Első ellenőrzéskor kötelezően elvégzendő vizsgálat, a továbbiakban pedig időszakosan (az épület, helyiség jellegétől függően 1 hónap, 1, 6 illetve 3 év).
- Erősáramú berendezések szabványossági felülvizsgálata: célja a villamos berendezés hatályos jogszabályok és szabványok szerinti megfelelősségének ellenőrzése. Ide tartozik a szerelvények, szerkezetek kiválasztása, vezeték-keresztmetszetek, túláram, zárlatvédelem eszközeinek ellenőrzése stb. Az első ellenőrzéskor szintén kötelezően elvégzendő vizsgálat.
- Villámvédelmi szabványossági felülvizsgálat: célja az épület villámvédelmének ellenőrzése a jogszabályok és szabványok előírásai alapján, rendellenességek, hibák feltárása.
Fontos: a felülvizsgálat olyan ellenőrzési művelet, amely javítási, karbantartási műveletek nélkül, a hibák megállapítására, feltárására és minősítésére irányul.
Szerelői ellenőrzés- a villamos berendezések létesítése, bővítése, átalakítása, javítása után a szerelőnek ellenőriznie kell az elkészült munkát. Ennek egyik legfontosabb része az érintésvédelem hatásosságának ellenőrzése.
- A KLÉSZ (Kommunális és Lakóépületek Érintésvédelmi Szabályzat) hatálya alá tartozó villamos berendezéseken 6 évenként kötelező elvégeztetni a szerelői ellenőrzést.