Fogyasztásmérő házilagos ellenőrzése
Sok a villanyszámlája és szeretni tudni vajon jól mér-e a villanyóra?
Az utóbbi években sokszorosára nőtt a lakásba beépített villamos fogyasztók teljesítménye ami azzal jár, hogy megnövekedett a fogyasztásunk, és ezzel arányosan a villanyszámlánk! Lehetséges, hogy a szolgáltató próbál felénk indokolatlan díjat kivetni, vagy tényleg ennyivel többet fogyasztanánk? Mielőtt neki esnénk a szolgáltatónak érdemes ezt otthon ellenőrizni, ellenőriztetni!
A fogyasztásmérő pontos ellenőrzést csak megfelelő szakmai ismeretekkel és műszerekkel rendelkező személy tudja elvégezni! Azonban közlítő méréseket mi saját magunk is tudunk végezni! Ennek több módja lehetősege van, lényeges, hogy minden esetben közvetlen a villanyóraból kijövő hálózatra kell csatlakoznunk!
- 1. Nézzünk egy állandó teljesítményű fogyasztót, határozzuk meg a teljesítmény felvételét Kw-ban! (pl izzó konyhai ezközök stb.). A villanyóra tárcsa állását középre állítjuk valamely fogyasztó be-ki kapcsolásával, majd rögzítjük a pontos mérőóra állást a tizedes értékkel együtt. Stopperrel mérjük az időt és indítsuk el a terhelést, a mérés lehet egy óra és lehet tört óra rész is. Állítsuk meg a terhelést és a stoppert. Ismét írjuk le a pontos mérőóra állást, majd a fogyasztónk KW-ban-i értékét szorozzuk a mért idővel (órában). Nincs más dolgunk mint összehasonlítjuk a mért és számolt értéket. Több mérést érdemes elvégezni és ezek átlagával számolni!
- 2. Nagyon gyakori, hogy a villanyóra szekrényben van egy dugalj ami külön kismegszakítóra van kötve, az összes többi kismegszakítót lekapcsoljuk e kivételével, és csatlakoztatunk egy ismert fogyasztású készüléket egy néhány ezer forintért kapható teljesítmény mérőn keresztül ami Kw-ot is mér! A mérés kezdete előtt pontosan felírjuk a villamosmérőóra állását, majd a mérés végeztével összehasonlítjuk a ,mért értéket és a változást. Több mérést érdemes elvégezni és ezek átlagával számolni!
- 3. A 2. Pontban említett dugaljra csatlakozunk ismét csak műszer nélkül és megnit lekapcsoljuk az összes kisautómatát a dugaljon kívül! Választunk egy nagyobb teljesítményű fogyasztót ( pl melegítő, hősugárzó, villanyradiátor, stb.) aminek állandó az áramfelvétele! A pontos óraállást rögzítjük és a műszerállandót (az órára van felírva)! A műszerállandó azt mondja meg nekünk, hogy 1 Kw fogyasztás alatt hányat fordul a tárcsa! A tárcsát úgy állítsuk be, hogy a jelölés középen legyen, majd egy stopperrel mérjük az időt és 1 percig kapcsoljuk be a fogyasztót, közben számoljuk meg hányat fordult a tárcsa! Ezt az értéket szorozzuk meg 60 nal (1 órára vetítve a mért érték) és osszuk el a műszerállandóval és megkapjuk az óra által mért értéket KW-ban! Ezt összehasonlítjuk a fogyasztónk adataival!
A mérések elvégzése után ha többet mértünk mint az óra akkor kevesebbet fizetünk, mint a tényleges fogyasztásunk, ha viszont kevesebbet akkor az óránk többet mér mint a valós fogyasztásunk és többet fizetünk az áramszolgáltatónak!